۲۰ مهر ۱۳۹۸

اعلام نتایج داوری مرحله اول

در مسیر پر فراز و نشیب داوری ٣١۵ اثر واجد شرایطِ حضور در جشنواره‌ی نوساخته‌ها، پس از طی دو مرحله گزینش توسط داوران محترم جشنواره، ۴۰ اثر از ۳۰ هنرمند ایرانی جهت مرحله‌ی ارسال ماکت انتخاب گردید. با توجه به وجود نکات فنی و الزامات اجرایی، نظرات داوران محترم طی تاریخ ۲۱ و ۲۲ مهرماه توسط دبیرخانه به اطلاع هنرمندان گرامی، جهت ارسال ماکت ابلاغ خواهد شد.
۲۰ مهر ۱۳۹۸

اسامی راه یافتگان به مرحله‌‌ی ارسال ماکت

اسامی راه یافتگان به مرحله‌‌ی ارسال ماکت
۰۸ مهر ۱۳۹۸

گفتگو با صالح موسویان

خوب وقتی از شهر صحبت میشه، ما شهر رو‌ مکانی برای زیستن میدانیم که مجموعه ای از فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در آن اتفاق می‌افتد. جشنواره نوساخته‌ها یقینا به ارتقا فضاهای شهری کمک خواهد کرد، ما امروز درگیر تحولات بسیار سریع شدیم، که همین تغییر و تحولات بر ظاهر و ذوق و سلیقه ما تأثیر گذاشته است، این خود سطح نیاز ما را به ساخته‌های قبلی به چالش کشیده است. از طرفی خستگی مفرط انسان شهر‌نشین ماشینی در فضاهای شهر قابل انکار نیست و نوساخته‌ها شاید بتوانند با ارتقاء محیط به بهبود فضاهای شهری تا حدودی کمک کنند، فراموش نکنیم تغییر و تحول نیاز ننوشته ما انسانها در زندگی خطی ماشینی می‌تواند باشد.
۰۱ مهر ۱۳۹۸

گفتگوی علیرضا رضوانی

المان‌ها و بخصوص مبلمان‌های شهری امروزه از عناصر اصلی برای کیفیت بخشی به فضای شهری هستند، و طراحی آنها به طور کلی سه هدف کلی دارد: - اول، تامین راحتی با پاسخ به نیازهایی متعارف در فضای شهر از نشستن تا کاشت فضای سبز؛ - دوم، تدارک زیبایی با بهره‌گیری از ارزشهای زیبا شناختی همچون تناسب و هماهنگی و عناصر مرتبط مثل رنگ و نور ؛ - سوم، معنا بخشی به فضاها و مکانها از طریق کاربرد نمادها و نشانه ها، لذا در بسیاری از کشورها و شهرهای پیشرو، مورد توجه و تاکیدند.
۲۱ شهریور ۱۳۹۸

گفتگو با ترانه یلدا

چه کسی از لباس شیک و خوراک خوشمزه و محیط و فضای زیبا در شهر و خانه بدش می‌آید؟ کیفیت اشیا و وسائل مورد استفاده بشر، از عصر حجر تا به امروز، همواره مطرح بوده است! کافیست به موزه‌های اروپا ( لوور در پاریس، پرگامون در برلین، بریتیش در لندن) و تمام موزه‌های با سلیقه تمام چیدمان شده‌ی ایتالیا سر بزنیم تا ببینیم فراعنه در مصر و هخامنشیان و ساسانیان از چه مبلمان و اشیای ظریف و زیبائی استفاده می‌کرده‌اند! دهنه‌های اسب درلرستان چهارهزار سال پیش از این، از جواهرات طرح امروز زیباتر و ظریف‌ترند! پس در تمنای بشر برای زیبائی و راحتی شکی نیست! و این تمنا در تولید هر آنچه فضای زندگی را غنا می بخشد، تجسم و تحقق می یابد......
۱۷ شهریور ۱۳۹۸

گفتگو با جعفر اعرابی

از آنجا که فضاهای شهری بستر بخش عمده‌ی معانیست و تعاملات میان افراد است کیفیت آن به‌طور مستقیم تاثیرگذار و تاثیرپذیر از این فعالیت‌ها و روابط است. این کیفیت بخشی وابسته به کلیه‌ی عوامل و عناصر سازنده آن است شامل کلیه اشیا و عناصر مصنوع و موجودات زنده و بستر مناسبی که این ترکیب را فراهم آورد و رابطه آفرینی کند. در این میان توجه به بخش مصنوع و فیریک فضای شهری شامل هر آنجه کالبد آن را می سازند و ظرفی برای پذیرش سایر عناصر و رفتارها و روابط میان آنها تدارک می کنند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، مبلمان و اثاثیه‌ی شهری بخشی از این ساخته‌ها هستند.
۱۷ شهریور ۱۳۹۸

گفتگو با کیان اسفند یاری

فضاهای شهری به عنوان پیچیده ترین مکان اجتماعی ساخته شده به دست بشر نیازمند آن است که دارای بافتی سرزنده، بانشاط، لطیف و منظم باشد لذا زمینه‌سازی در راستای ارتقا سطح کیفی آن تاثیر مستقیم بر شهروندان از منظر روان شناختی داشته و متعاقبا زندگی فردیشان را نیز بهبود خواهد بخشید.
۱۷ شهریور ۱۳۹۸

گفتگو با مزدا نوبری

یک مرور گذرا بر تاریخ شکل‌گیری معماری و شهرسازی به روشنی مشخص می‌کند که شهرها در مرحله‌ای گذر کرده از یکجانشینی، و براساس کیفیت روابط آدمیان و مفهوم ذاتی "مدنیت" شکل گرفته‌اند. بنابراین مفهوم فضای شهر به‌مثابه تعریف نهایی از ادراک کیفی شهر است و این ادراک جز با پویایی و رشد کیفیت فضای شهری، نمی‌تواند تعریف ذات بنیادین یک شهر را به‌دست دهد. این یک اصل علمی در تمام مستندات مطالعه شده است که مرز و تفاوتی که بین یکجانشینی و شهرنشینی وجود دارد، دقیقا همین کیفیت روابط شهری و مدنیت شهروندی است. برای رسیدن به شهری بهتر ناگزیر از ارتقاء کیفیت‌های آن در همه زمینه‌ها، از جمله فضاهای شهری هستیم.
۱۷ شهریور ۱۳۹۸

گفتگو با هادی تقی زاده

اینکه تعریف مبلمان شهری که به نظر من ترجمه سر دستی و عجولانه ای است از مضمونی که هنوز جایگاه خود را در بستر شهری ما […]